http://www.cleverdiets.com/2016/04/18/dikana-dieta/Dikāna diēta – kas Tev ir jāzin?
dikāna proteīnu diēta

Dikāna diētas teorija balstās uzskatā, ka ierobežots ogļhidrātu patēriņš liek organismam sadedzināt taukus. Šī diēta, līdzīgi Atkinsa pieejai, arī paredz 4 secīgās fāzes un stingru ievērošanu.

dikāna diēta

Diētas autors – Pierre Dukan

Dikāna diētas vēsture

Dikāna diēta ir uztura vadlīnijas, kuru izcelsme meklējama Francijā. Tā ir uz augstu olbaltumvielu patēriņu balstīta dietā, ko 1975. gadā izveidoja franču ārsts Pjērs Dikāns (Pierre Dukan). Līdzīgi Atkinsam, arī Dikāns savulaik novēroja svara pieauguma saikni ar lielu ogļhidrātu patēriņu ikdienā. Tikai pēc 2000.gada, kad tika izdota grāmata I don’t know how to get slimmer, Dikāna diēta guva pasaules mēroga slavu. Tomēr 2011. gadā Britu Diētas ārstu asociācija to atzina par bīstamāko un apšaubāmāko “modes kliedzienu”.

Ko drīkst likt uz šķīvja?

Tev būs jāēd daudz “lieso”, kvalitatīvo olbaltumvielu (attaukotu putnu gaļu, teļa gaļu, trusi, liesākās zivis, garneles, vārītas olas u.c.), auzu klijas un jādzer daudz ūdens.

Uztura plāns sevī ietver četras fāzes, kuras ir jāiziet pilnībā:

  • “Uzbrukuma” fāzes (1-10 dienas) laikā jāēd liesās olbaltumvielas, cik kārojas, plus 1,5 ēdamkarotes auzu kliju un vismaz 6 glāzes ūdens dienā.
  • “Kruīza” fāzē (var ilgt vairākus mēnešus) pamata uzturam (uzbrukuma fāzes) klāt nāk dārzeņi bez cietes (nedrīkst ēst kartupeļus, pākšaugus, kukurūzu). Dārzeņus vislabāk lietot svaigus, bet var apstrādāt termiski, galvenais – bez eļļas. Papildu klāt jāēd jau 2 ēd.k. auzu kliju dienā un jāstaigā 30 min. Šī fāze ilgst tik ilgi, kamēr Tu sasniedz savu vēlamo svaru. Kruīza fāzē svars var sāk lēkāt.
  • “Nostiprināšanas” fāze (5 dienas uz katru kilogramu, kas zaudēts), kad jau vēlamais svars sasniegts, ir pati smagākā, jo šķiet, ka var ēst, ko grib. Nedrīkst palaisties un vajag klausīt noteikumus! Varat katru dienu lietot dārzeņus, plus viena neliela augļu porcija, 2 šķēles pilngraudu maizes un 1 porcija cietā siera. Šajā posmā var iekļaut arī 1-2 porcijas cieti saturošo produktu (piem, rīsus vai lēcas) un līdz 2 “svētku” maltītēm, kurās varat ēst, ko vien vēlaties (nepārspīlējot). Nedrīkst aizmirst, ka vienu reizi nedēļā jāievēro proteīnu diena, kad atkal ēdam tikai uzbrukuma fāzes produktus, lai organisms atceras, ka svars jātur jaunajā robežā. Jāturpina ēst 2 ēdamkarotes auzu kliju dienā un jāstaigā vismaz 25 min.
  • Pēdējais posms, “Stabilizācija” (visam mūžam), ir par jaunā svara noturēšanu. Jūs varat ēst visu, ko vēlaties, izņemot vienu dienu nedēļā ir jāievēro uzbrukuma fāzes proteīna diena. Kā arī 3 ēd.k. auzu kliju dienā (tam jākļūst par pieradumu) un NĒ liftiem un eskalatoriem, jāstaigā 20 min katru dienu vai ilgāk.

Diētas laikā atļauti cukura aizvietotāji/mākslīgie saldinātāji, garšvielas un nesaldināta kafija vai tēja. Attiecībā uz alkoholu, jūs drīkstat iemalkot ne vairāk kā 1 glāzi vīna dienā nostiprināšanas un stabilizācijas fāzes laikā.

dikāna diēta, gaļa - proteīna avots

Kas vēl jāzina?

Diētas ievērošanas grūtības pakāpe – no vidējas līdz augstai. Maltīšu gatavošanai nevajadzētu sagādāt grūtības, toties ēdienu variācijas būs diezgan ierobežotas un nogurdinošas, īpaši uzsākot diētu un nonākot 2.fāzē.

Ļoti svarīga ir fiziskā aktivitāte, kuras minimums ir vismaz 20 min ilgas pastaigas katru dienu!

Veģetāriešiem vai vegāniem šī diēta Ziemeļu platuma grādos būs apgrūtinoša, jo ir balstīta uz liesas gaļas, mājputnu gaļas, zivju, vēžveidīgo, beztauku piena produktu un olu patēriņu. Alternatīvie produkti ir reti sastopami mūsu veikalu plauktos – Seitan, Tempeh un tofu siers, bet citas augu olbaltumvielu iespējas – pupas, rieksti un lēcas – diemžēl nav šīs diētas atļauto produktu sarakstā.

Izmaksas: lai uzsāktu diētu atbilstoši savām ķermeņa īpatnībām, vecumam, augumam u.tml., ir jāpierakstās uz tiešsaistes apmācību, kas ir obligāta, tā mēnesī maksā 29,99 $.

Izmaksas, ko sastādīs iepirkumu grozs, būs vidējas – augstas, jo pamatprodukti sastādīs augstvērtīgus proteīna avotus – gaļu, dažādas zivis, jūras veltes, vēžveidīgos un olas.

 

Plusi

Mīnusi

Olbaltumvielu produkti palīdzēs uzturēt sāta un “pilnuma” sajūtu Vienveidīgs, ierobežots uzturs, īpaši pirmajās divās fāzēs
Uzturvielu ziņā 3. un 4. diētas fāze būs pietiekami dažādas, lai nenogurtu no vienmuļā uztura Neskatoties uz nelielām auzu kliju devām dienā, šķiedrvielu daudzums ir salīdzinoši zems, un tas var veicināt aizcietējumus
Salīzinoši ilgs, bet efektīvs tievēšanas paņēmiens, kas noteikti īstermiņā sniegs rezultātus Grūti ievērot vegāniem un nav ieteicama cilvēkiem ar olu, glutēna un laktozes nepanesamību
Ļoti bieži novērojams nogurums, gavassāpes un reibums
Ketonvielu izstrāde diētas pirmajās 2 fāzēs izraisa sliktu elpu, aizcietējumus un meteorismu (vēdera pūšanos)
Diētas 2.fāzē novērojama svara “šūpošanās”. Atgriežoties pie vecajiem ēšanas ieradumiem, svars nāks atpakaļ.
Paaugstina nierakmeņu rašanās risku un citu nieru slimību iespējamību. Nav ieteicama cilvēkiem ar artrītu, podagru un nierakmeņiem!

Dietologa komentārs par Dikāna metodi

Šo diētu bieži reklamējušas slavenības, kas rada zināmu ticamību. Bet tās galvenais trūkums ir neveselīga pieeja uztura piramīdai – Dikāna diēta neiemāca veselīga uztura pamatus un tās loģika balstās neizpētītos pieņēmumos. Nedrīkst aizmirst veselības riskus – nieru noslodzi, zarnu trakta darbības raucējumus u.c.!